Podstawowe zadania Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki to kształcenie kadr dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Powietrznej, Wojsk Rakietowych, Artylerii Wojsk Lądowych oraz poszukiwanych w przemyśle przy projektowaniu i eksploatacji zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych inżynierów.
Oprócz przygotowania w zakresie eksploatacji sprzętu mechatronicznego (w tym także rakietowego), absolwenci Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki mają wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatowania zintegrowanych struktur mechanicznych, elektronicznych i informatycznych, zwanych w skrócie mechatronicznymi. Zdobyta w czasie studiów wiedza zapewnia im systemowe spojrzenie na problematykę związaną z zagadnieniami mechaniki budowy maszyn i elektroniki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi komputerowych.
Absolwenci Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki przygotowani są również do pracy dydaktyczno-naukowej w szkolnictwie wojskowym, w uczelniach cywilnych oraz w jednostkach badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, a także w średnich i małych zakładach gospodarki narodowej zajmujących się wytwarzaniem, eksploatacją i naprawą urządzeń i systemów mechatronicznych.
AKTUALNOŚCI INSTYTUTU
Obserwacja rakietowych strzelań bojowych
W dniach 22-23 maja 2019 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CP SP) w Ustce odbyły się rakietowe strzelania bojowe 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z zestawów rakietowych 2K12 KUB. W obserwacji strzelań wzięło udział 18 podchorążych z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich Katedry Mechatroniki: płk. rez. dr. inż. Bogusława MUSIAŁA oraz kpt. dr. inż. Witolda BUŻANTOWICZA.
W ramach pobytu na poligonie podchorążowie zapoznali się m.in. z:
MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance?
W dn. 7 września 2018 r. w ramach XXVI MSPO w Kielcach redakcja Defence24 zorganizowała debatę na temat „Wzmocnienie obrony przeciwpancernej w państwach wschodniej flanki NATO”. W trakcie debaty prelegenci skupili się na poszukiwaniu sposobów wzmocnienia obrony przeciwpancernej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w ramach współpracy międzynarodowej. Jednym z uczestników debaty był prof. B. Zygmunt z Katedry Mechatroniki WML.
Read more MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance?
Zakończenie kursu przeszkolenia kadr rezerwy
W dniu 22.12.2017 r. zakończył się kurs przeszkolenia kadr rezerwy – oficerski, prowadzony w Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej.
Celem kursu było przygotowanie żołnierzy rezerwy do pełnienia obowiązków na stanowiskach oficerskich korpusu osobowego przeciwlotniczego w grupie osobowej artylerii przeciwlotniczej.
Program kształcenia obejmował 351 godzin zajęć programowych i zawierał 181 godzin modułu ogólnego i 170 godzin modułu specjalistycznego – w tym 70 godzin realizowanych w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie.
Kurs zakończył się egzaminem na oficera, który przeprowadziła powołana rozkazem Rektora-Komendanta WAT Uczelniana Komisja Egzaminacyjna.
Gromy i Pioruny przeciwko Kalibrom
12 lipca br. na specjalistycznym portalu zajmującym się tematyką obronności zamieszczono obszerny artykuł autorstwa kmdr rez. Maksymiliana Dury omawiający rozwijaną w świecie koncepcję zwalczania samosterujących pocisków (cruise) wykorzystując polskie pociski przeciwlotnicze b. krótkiego zasięgu Grom/Piorun. Autor analizuje w artykule również teoretyczne prace wykonane w Katedrze Mechatroniki WML, podpierające omawiana koncepcję. Pod artykułem pojawiło się kilkaset postów, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.
Zespół w składzie prof. B.Zygmunt, ppłk dr K. Motyl i dr K. Sienicki udostępnił p. kmdr M. Durze do napisania artykułu wyniki symulacji komputerowych potwierdzających możliwość zwalczania pocisków typu cruise przez PPZR Grom/Piorun.
Innowacyjna Polska zbrojna, czyli trzymaj, chamie, złoty róg!
Od dwóch dekad trwają w Polsce gorące dyskusje w sprawie stanu i przyszłości istotnego elementu sił zbrojnych jakim są wojska obrony powietrznej oraz przeciwrakietowej (WOPP). Na świecie przez ten czas dokonał się istotny postęp w zrozumieniu znaczenia tego komponentu sił zbrojnych dla potencjału obronnego państwa.
Dzięki burzliwemu rozwojowi technologicznemu, zwłaszcza elektroniki, informatyki oraz inżynierii materiałowej, podstawowym sprzętem obrony powietrznej są zestawy rakietowe o różnym zasięgu i pułapie. Nowoczesny system OPP jest w stanie zatrzymać napad powietrzny nieprzyjaciela, stanowiący pierwsze uderzenie w konflikcie zbrojnym na współczesnym polu walki.
Dotychczas będące w służbie posowieckie rakietowe zestawy przeciwlotnicze krótkiego i średniego zasięgu (OSA, KUB, NEWA) miały być wycofane ze służby na początku XXI w. Dzięki staraniom wojskowych zakładów remontowych (WZU Grudziądz i WZE Zielonka) oraz specjalistów z WAT udało się przeprowadzić takie modernizacje techniczne, które pozwalają przenieść horyzont czasowy eksploatacji bojowej tego sprzętu poza rok 2020. Żadne z państw członków dawnego bloku wschodniego nie zdobyło się na taki intelektualny i technologiczny wyczyn.