Organizatorem Szkoły Komputerowego Wspomagania Projektowania, Wytwarzania i Eksploatacji jest Wydział Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej. Uczestnikami Szkoły są przedstawiciele nauki, przemysłu oraz firm wdrażających systemy komputerowego wspomagania oraz zaproszeni goście.
Szkoła odbywa się raz w roku, w pierwszych dniach maja. Ma charakter ogólny i jest skierowana do użytkowników we wszystkich branżach, w których zastosowano komputerowe wspomaganie prac. Organizatorzy nie stawiają sobie za cel konkurowania z tematycznymi konferencjami komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania.
Celem Szkoły jest stworzenie szerokiego forum wymiany informacji i doświadczeń w zakresie komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i eksploatacji. Sprzyja integracji środowisk naukowych ze środowiskami praktyków zajmujących się konstruowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i zapewnieniem jakości a także zarządzaniem wszystkimi dziedzinami działalności człowieka. Zachęcamy Dyrektorów zakładów i przedsiębiorstw przemysłowych do czynnego udziału przedstawicieli ich biur konstrukcyjnych, technologów i inżynierów utrzymania ruchu do udziału w Szkole.
Program Szkoły adresowany jest przede wszystkim do:
- użytkowników systemów komputerowych w biurach, zakładach i przedsiębiorstwach przemysłowych
- twórców metod i procedur komputerowego wspomagania
- producentów sprzętu i autorów oprogramowania.
Za zorganizowanie Szkoły i jej stronę techniczną odpowiada Biuro Szkoły.
Nad zapewnieniem odpowiednio wysokiego poziomu Szkoły czuwa Komitet Naukowy, który nadzoruje merytoryczne ukierunkowanie Szkoły oraz odpowiada za przygotowanie wykładów i recenzji.
Organizator przewiduje tworzenie doradczego zespołu do spraw współpracy z przemysłem, którego skład osobowy jest ustalany corocznie po pierwszych zgłoszeniach z przedsiębiorstw przemysłowych.
W ramach Szkoły i pod jej egidą organizowane są seminaria, konferencje i sympozja towarzyszące lub samodzielne.
FORMA SZKOŁY
Podstawową formą kształcenia są wykłady i referaty tematyczne. Szkoła skierowana jest także do pracowników zakładów i przedsiębiorstw przemysłowych, którzy eksploatują profesjonalne systemy komputerowego wspomagania, jak również do tych, którzy stoją przed wyborem i zastosowaniem takich systemów.
Program Szkoły obejmuje również warsztaty, na których uczestnicy mogą osobiście zapoznać się z najnowszym oprogramowaniem i sprzętem komputerowym. Warsztaty te prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów z firm i ośrodków szkoleniowych, odbywają się przez cały czas trwania Szkoły równolegle z innymi formami kształcenia proponowanymi w Szkole.
Formuła Szkoły jest pomyślana tak, aby uczestnik sam wybierał z oferowanej tematyki i form kształcenia interesujące go tematy. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, referatów tematycznych, pokazów oraz warsztatów.
Szkoła wydaje, po zdobyciu przez uczestnika określonej ilości punktów (zgodnie z wewnętrznym regulaminem), imienne Certyfikaty Szkoły będące dowodem podnoszenia swoich kwalifikacji w ramach kształcenia ustawicznego.
GRUPY TEMATYCZNE
Z – Zarządzanie i kształtowanie jakości
P – Projektowanie
- komputerowe wspomaganie projektowania układów elektronicznych
- komputerowe wspomaganie projektowania maszyn
- komputerowe wspomaganie projektowania konstrukcji budowlanych
- metoda elementów skończonych
W – Wytwarzanie
- komputerowe wspomaganie zarządzania systemami produkcyjnymi
- komputerowe wspomaganie sterowania przebiegiem procesów produkcyjnych
- komputerowe wspomaganie projektowania procesów technologicznych
E – Eksploatowanie
- komputerowe systemy eksploatacji
- diagnostyka obiektów technicznych
- diagnostyka procesów przemysłowych
T – Techniki pomiarowe
- systemy kontrolno-pomiarowe
- cyfrowe przetwarzanie danych
- systemy projektowania odwrotnego
M – Modelowanie
- komputerowe wspomaganie eksperymentów
- symulacja komputerowa
- komputerowe wspomaganie kształtowania niezawodności obiektów elektrycznych
- komputerowe wspomaganie kształtowania niezawodności obiektów mechanicznych