PROJEKT NAUKOWO-BADAWCZY
FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KRAJOWYCH
Projekt badawczo-rozwojowy (finansowanie NCBR) | |
TEMAT: | Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) |
Okres realizacji: | 19.12.2012 – 31.03.2021 |
KIEROWNIK: | dr hab. inż. Ryszard WOŹNIAK tel. +48 261 839 377, +48 261 839 508 e-mail: ryszard.wozniak@wat.edu.pl |
1. CEL PROJEKTU
Celem głównym projektu badawczego rozwojowego (PBR) nr O ROB 0034 03 001 pt. Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) jest podwyższenie potencjału obronnego Polski poprzez wprowadzenie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP nowoczesnego, oryginalnego, narodowego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (na nabój pośredni 5,56×45 mm NATO), zbudowanego w kolbowym/klasycznym układzie konstrukcyjnym (MSBS-5,56K) i w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (MSBS-5,56B). W ramach PBR zostaną bowiem opracowane następujące wersje broni, wchodzące w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56):
• MSBS-5,56K: subkarabinek, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy zasilany magazynkowo,
• MSBS-5,56B: karabinek standardowy (podstawowy), subkarabinek, karabinek wyborowy, karabinek z granatnikiem podwieszanym kalibru 40 mm i karabinek maszynowy zasilany magazynkowo.
2. KRÓTKI OPIS
Pomysł podjęcia prac nad opracowaniem nowoczesnego polskiego karabinka automatycznego, który zastąpiłby w przyszłości w Wojsku Polskim rosyjskie konstrukcje bazujące na karabinku automatycznym AK, „kiełkował” w Zakładzie Konstrukcji Specjalnych (ZKS) Instytutu Techniki Uzbrojenia (ITU) Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa (WML) Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) od początku XXI w. Poprzedziły go obszerne badania teoretyczne i doświadczalne broni eksploatowanej w Polsce i na świecie, które pozwoliły pomysł „przekuć” w projekt badawczy typu Grant o nr. 0 T00B 029 24 pt. Analiza i synteza konstrukcyjno-balistyczna oraz badania dynamiczne broni strzeleckiej zbudowanej w układzie bezkolbowym. Projekt ten, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w latach 2003-2006, był wykonywany przez ZKS ITU WML WAT, a do współpracy zaproszono Fabrykę Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o. (FB Radom). Na podstawie zakończonych w 2006 r. badań stwierdzono m.in., że cyt.: „(…) znajdujące się w uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP karabinki bazujące na „systemie Kałasznikowa” osiągnęły graniczny stan modernizacyjny, są konstrukcjami nierozwojowymi i w nieodległej przyszłości będą musiały zostać zastąpione nowymi perspektywicznymi systemami. W efekcie dalsze działania zmierzające do poprawienia walorów konstrukcyjno-eksploatacyjnych broni „systemu Kałasznikowa” wydają się być mało skuteczne, zwłaszcza w kontekście dostosowania broni do układu bezkolbowego.”. Wniosek ten był przełomowy w urzeczywistnianiu idei budowy broni dla „polskiego żołnierza przyszłości”.
Mając powyższe na uwadze w 2007 r. ZKS ITU WML WAT złożył wniosek na konkurs – ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) – o finasowanie projektu rozwojowego (PBR) pt. Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP. Celem PBR było m.in. zaprojektowane, wykonane i poddanie badaniom dwóch demonstratorów technologii karabinków standardowych (podstawowych) kalibru 5,56 mm, z których jeden byłby zbudowany w klasycznym (kolbowym) układzie konstrukcyjnym, a drugi – w bezkolbowym (tzw. bull-pup) układzie konstrukcyjnym. W wyniku pozytywnie rozpatrzonego wniosku konkursowego, projekt o nr. O R00 0010 04 uzyskał finansowanie przez MNiSW (ze środków na naukę w latach 2007-2010) i pod koniec 2007 r. rozpoczęła się jego realizacja w ścisłej współpracy z FB Radom. Jego końcowym wynikiem były dwa oryginalne demonstratory technologii (DT) karabinków standardowych (podstawowych) kalibru 5,56 mm zbudowane w klasycznym (kolbowym) i w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym.
Badania DT obu karabinków wykazały, że działają one poprawnie i są bezpieczne dla użytkownika. Mogą być więc przedmiotem dalszych prac, mających na celu wdrożenie broni do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, a także podstawą do zbudowania na ich bazie przyszłościowego, narodowego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Przyszłościowy MSBS-5,56 ma być m.in.: ergonomiczny, łatwo konfigurowalny do: karabinka standardowego, subkarabinka, karabinka wyborowego, karabinka-granatnika i karabinka maszynowego, oraz podatny na instalowanie wyposażenia dodatkowego.
Po zakończeniu PBR nr O R00 0010 04 (czerwiec 2011 r.) oba DT karabinków są konsekwentnie rozwijane w obszarze konstrukcyjno-technologicznym i przygotowywane do wdrożenia w ramach dwóch projektów, tj.:
- projektu badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego pn. MSBS, wykonywanego od 23.12.2011 r. przez FB Radom we współpracy z ZKS ITU WML WAT, finansowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. („Umowa Inwestycyjna Nr 293/11/V z dnia 23.12.2011 r.”, podpisana przez BUMAR Sp. z o.o., później – PHO S.A., a obecnie PGZ S.A.). Projekt ten przewiduje wdrożenie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP – w ramach programu pt. Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki – kryptonim TYTAN – m.in.
• 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) zbudowanego
w klasycznym układzie konstrukcyjnym,
• 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) zbudowanego
w klasycznym układzie konstrukcyjnym z granatnikiem podwieszanym kalibru 40 mm,
• noża-bagnetu. - projektu badawczego rozwojowego nr O ROB 0034 03 001 pt. Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56).
PBR nr O ROB 0034 03 001 – wykonywany zgodnie z „Umową Nr DOBR/0034/R/ID1/2012/03 z dnia 19.12.2012 r. o wykonanie i współfinansowanie projektu realizowanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa” – jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w wyniku pozytywnego rozstrzygnięcia III konkursu ogłoszonego przez NCBR. Jego wykonawcami jest Konsorcjum Naukowe w składzie: ZKS ITU WML WAT (Lider) oraz FB Radom Sp. z o. o. w Radomiu, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (PGZ S.A.).
W dniu 10.01.2013 r. Komitet Sterujący PBR ustalił roboczą nazwę projektu – RAWAT (skrót od RA – Radom, WAT – Wojskowa Akademia Techniczna).
Ze względu na pionierski w skali światowej i krajowej charakter przedsięwzięcia, jego realizację podzielono na cztery spójne etapy badawcze:
Etap I: opracowanie ZTT; wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej modeli broni MSBS-5,56; wykonanie demonstratorów technologii/modeli broni MSBS-5,56; przeprowadzenie badań demonstratorów technologii/modeli broni MSBS-5,56; opracowanie dokumentacji technicznej prototypów broni MSBS-5,56.
Etap II: wykonanie prototypów broni MSBS-5,56; przeprowadzenie badań fabrycznych prototypów broni MSBS-5,56.
Etap III: wykonanie aktualizacji i weryfikacji dokumentacji technicznej prototypów broni MSBS-5,56; wykonanie dokumentacji technicznej MSBS-5,56.
Etap IV: opracowanie metodyki badań wstępnych i badań kwalifikacyjnych MSBS-5,56; uzgodnienie z RPW i IU „Programu badań wstępnych”; wykonanie prototypów broni do badań wstępnych i badań kwalifikacyjnych; przeprowadzenie badań wstępnych subkarabinka w układzie kolbowym i karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym; uzgodnienie z RPW „Programu badań kwalifikacyjnych”; przesłanie do IU, uzgodnionego z RPW, „Zgłoszenia do badań kwalifikacyjnych subkarabinka w układzie kolbowym i karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym”; przygotowanie prototypów broni do badań kwalifikacyjnych; przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych subkarabinka w układzie kolbowym i karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym; opracowanie dokumentacji technicznej subkarabinka w układzie kolbowym i karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym, zgodnej z wymaganiami na ZISW kr. TYTAN.