PROJEKT NAUKOWO-BADAWCZY
FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KRAJOWYCH
Grant badawczy (finansowanie MON) |
|
TEMAT: | Koncepcja osiągnięcia przez środki ogniowe Wojsk Rakietowych i Artylerii WRiA zdolności do oddziaływania śmiercionośnego na cele za pomocą amunicji termobarycznej |
Okres realizacji: | 14.10.2022 – 31.01.2024 |
KIEROWNIK: | prof. dr hab. inż. Radosław TRĘBIŃSKI tel. +48 261 837 716 e-mail: radoslaw.trebinski@wat.edu.pl |
1. CEL PROJEKTU
Celem projektu jest opracowanie koncepcji osiągnięcia przez środki ogniowe WRiA zdolności do oddziaływania śmiercionośnego za pomocą amunicji termobarycznej.
Cel główny jest realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
- Określenie głównych światowych kierunków rozwoju amunicji termobarycznej.
- Wskazanie najbardziej efektywnych rodzajów amunicji termobarycznej stosowanej na polu walki oraz określenie środków ogniowych do jej wystrzeliwania.
- Określenie warunków niezbędnych do spełnienia w celu osiągnięcia zdolności do rażenia za pomocą amunicji termobarycznej przez środki ogniowe WRiA.
- Określenie możliwości opracowania technologii do produkcji amunicji termobarycznej w Polsce.
2. KRÓTKI OPIS
Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 81/DIn z dn. 16 marca 2022 roku został ogłoszony konkurs na realizację badań podstawowych w uczelniach wojskowych pod nazwą „Grant badawczy”. W załączniku do decyzji znalazła się lista tematów zgłoszonych przez różne komórki resortu obrony narodowej. Wśród nich znalazł się temat zgłoszony przez Zarząd Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych „Koncepcja osiągnięcia przez środki ogniowe WRiA zdolności do oddziaływania śmiercionośnego za pomocą amunicji termobarycznej”. Zespół złożony z pracowników Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa oraz Instytutu Chemii Wydziału Nowych Technologii i Chemii złożył wniosek w ramach konkursu. W wyniku pozytywnej oceny wniosku przez komisję konkursową w dniu 14.10.2022 r. zawarta została umowa na realizację grantu badawczego.
Grant realizowany jest w dwóch etapach: I etap 14.10.2022 – 31.03.2023, II etap 1.04.2023-31.01.2024.
Wynikiem I etapu będzie opracowanie pt. „Określenie głównych światowych kierunków rozwoju amunicji termobarycznej oraz wskazanie priorytetów rozwojowych amunicji termobarycznej w Polsce”, zawierające:
- Analizę danych taktyczno-technicznych amunicji termobarycznej.
- Analizę danych dotyczących materiałów wybuchowych stosowanych w amunicji termobarycznej.
- Analizę użycia amunicji termobarycznej we współczesnych konfliktach zbrojnych.
- Priorytety rozwojowe w zakresie amunicji termobarycznej.
Wynikiem II etapu będzie opracowanie pt. „Określenie możliwości opracowania amunicji termobarycznej w Polsce”, zawierające:
- Koncepcję amunicji termobarycznej do zastosowania w środkach ogniowych WRiA.
- Propozycje materiałów wybuchowych do użycia w amunicji termobarycznej.
- Ocenę możliwości produkcji amunicji termobarycznej w Polsce.
- Koncepcję prac rozwojowych dotyczących amunicji termobarycznej.