W dniu 26 listopada 2024 r. odbyło się I Posiedzenie Zespołu Interesariuszy Zewnętrznych Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT, powołanego na kadencję 2024-2028. Udział w nim wzięli przedstawiciele, reprezentujący instytucje wojskowe, instytuty badawcze, zakłady przemysłu obronnego oraz firmy współpracujące z Wydziałem od wielu lat.

Posiedzenie otworzył prodziekan WML ds. naukowych i rozwoju dr hab. inż. Marek Rośkowicz, prof. WAT, który podziękował Interesariuszom za przyjęcie zaproszenia do udziału w pracach Zespołu, wręczył Im akty powołania na kadencję 2024-2028 oraz scharakteryzował główne zadania Zespołu. Dotyczą one m.in.: opiniowania programów studiów, udziału w konsultacjach, na temat perspektyw rozwoju kierunków studiów, a także rekomendowania propozycji zmian programowych, wynikających z dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i wymagań pracodawców.

Następnie, wygłoszono cztery referaty – charakteryzujące profil działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej Wydziału – pt.:

  • „Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT – 63 lata w służbie Ojczyzny. Władze i struktura WML” (referujący: zastępca dziekana WML płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura),
  • „Kierunki kształcenia na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT” (referujący: prodziekan WML ds. kształcenia dr inż. Zdzisław Rochala, prof. WAT),
  • „Studencki ruch naukowy na WML i współpraca międzynarodowa” (referujący: zastępca dyrektora Instytutu Techniki Uzbrojenia WML dr inż. Robert Paszkowski),
  • „Osiągnięcia naukowo-badawcze WML w ostatnich 10 latach” (referujący: prodziekan WML ds. naukowych i rozwoju dr hab. inż. Marek Rośkowicz, prof. WAT).

Ważnym i ciekawym punktem programu była dyskusja (prowadzona przez prodziekana WML ds. kształcenia dr. inż. Zdzisława Rochalę. prof. WAT), która koncentrowała się wokół oczekiwań Interesariuszy Zewnętrznych wobec naszych absolwentów, kształtowanych w Akademii kompetencji inżynierskich oraz reakcji Uczelni na zmieniające się dynamicznie oczekiwania pracodawców.

Po dyskusji, Interesariusze udali się do Zakładu Broni i Amunicji Instytutu Techniki Uzbrojenia (ITU), gdzie zapoznali się z niektórymi elementami bazy dydaktyczno-badawczej Zakładu oraz osiągnięciami naukowymi zarówno pracowników ITU, jak i studentów.

Ryszard Woźniak


Fot. Marcin Sarzyński