1. Redakcja czasopisma Problemy mechatroniki. Uzbrojenie, lotnictwo, inżynieria bezpieczeństwa przyjmuje do opublikowania prace spełniające szczegółowe wymagania wydawnicze.
  2. Autor wymieniony na pierwszym miejscu w zestawieniu autorów będzie traktowany przez redakcję jako osoba zgłaszająca manuskrypt (tzw. autor korespondencyjny) i z tą osobą redakcja będzie prowadziła korespondencję.
  3. Do pracy powinna być dołączona deklaracja autora (lub w przypadku pracy zbiorowej – osoby zgłaszającej manuskrypt) o tym, że nadesłana praca nie była dotąd nigdzie publikowana. Jeżeli praca o tym samym tytule była wcześniej publicznie referowana na sympozjum, konferencji itp. wtedy deklaracja powinna zawierać informację o nazwie, miejscu i terminie tego przedsięwzięcia.
  4. W przypadku prac zbiorowych, oprócz deklaracji o której mowa w punkcie 3, redakcja będzie wymagać oświadczenia ujawniającego wkład merytoryczny poszczególnych autorów w powstanie publikacji. Odpowiednie oświadczenie powinno być podpisane przez osobę zgłaszającą manuskrypt.
  5. Materiały autorskie kierowane do druku podlegają ocenie merytorycznej przez dwóch niezależnych recenzentów.
  6. Recenzentów proponuje sekretarz redakcji w uzgodnieniu z redaktorami tematycznymi, a akceptuje przewodniczący Rady Wydawniczej. W przypadku tekstów powstałych w języku angielskim, co najmniej jeden z recenzentów będzie pochodził z instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora (autorów) pracy.
  7. Redakcja przyjmuje model recenzowania, w którym autor (autorzy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości.
  8. Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji (bez zmian lub po wprowadzeniu zmian przez autora) lub jego
    odrzucenia.
  9. Prace przesłane autorom w celu wprowadzenia zmian sugerowanych przez recenzenta i redakcję powinny być zwrócone redakcji w terminie nie przekraczającym czternastu dni.
  10. W przypadku dwóch przeciwstawnych recenzji redakcja powołuje trzeciego recenzenta i jego recenzja jest decydująca.
  11. Redakcja odmawia opublikowania materiałów autorskich w przypadku, gdy:
    a) zostaną ujawnione jakiekolwiek przejawy nierzetelności naukowej, a zwłaszcza przypadki „ghostwriting” i „ guest authorship”:
    -„ghostwriting” występuje wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawniania swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymieniania jego roli w podziękowaniach zamieszczanych w publikacji;
    – „guest authorship” występuje wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem lub współautorem publikacji
    b) autor nie zgadza się na wprowadzenie wszystkich koniecznych poprawek zaproponowanych przez recenzenta lub redakcję.