PROJEKT NAUKOWO-BADAWCZY
FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KRAJOWYCH

 

Projekt badawczo-rozwojowy (finansowanie NCBR)
TEMAT: Układ przetwarzania i rozpoznawania obrazów terenu
w czasie rzeczywistym do systemów rozpoznania
i samonaprowadzania
Okres realizacji: 16.07.2018 – 15.07.2021
KIEROWNIK: mjr dr inż. Witold BUŻANTOWICZ
tel. +48 261 839 452
e-mail: witold.buzantowicz@wat.edu.pl

 

1. CEL PROJEKTU

Istotę projektu stanowi opracowanie układu, którego zadaniem jest dostarczanie dokładnych parametrów nawigacyjnych podczas długotrwałego lotu bez wykorzystania urządzeń nawigacji satelitarnej. Celem projektu jest opracowanie rozwiązań sprzętowo-programowych do interpretacji danych o naturalnym otoczeniu obiektu latającego (w szczególności ukształtowaniu i pokryciu terenu), zapewniających w pełni autonomiczny lot obiektu po określonej trasie lub samonaprowadzanie na odległy punkt docelowy.

2. KRÓTKI OPIS

Systemy nawigacji satelitarnej są powszechnie stosowane zarówno w obszarach techniki cywilnej, jak i wojskowej. Ich zaletą jest bardzo wysoka dokładność określania współrzędnych, jednak możliwość łatwego zakłócenia w zasadzie wyklucza zastosowanie w warunkach konfliktu zbrojnego z przeciwnikiem dysponującym porównywalnymi możliwościami technicznymi.

Projekt dotyczy urządzenia lokacyjnego o innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjno-technologicznych oraz wysokowydajnych algorytmach przetwarzania sygnałów, o bardzo wysokiej użyteczności w zastosowaniach militarnych, w szczególności na platformach bezzałogowych. Realizowany jest w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”. W projekcie uczestniczy konsorcjum jednostek naukowych Wojskowej Akademii Technicznej (lider) i Politechniki Świętokrzyskiej. Zespół WAT w składzie: mjr dr inż. Witold Bużantowicz (kierownik projektu), dr inż. Stanisław Grzywiński, kpt. mgr inż. Piotr Turek i mgr inż. Jakub Miernik, odpowiedzialny jest za opracowanie metod, algorytmów i układów przetwarzania sygnałów, klasyfikacji i rozpoznawania wzorców danych nawigacyjnych i algorytmów inercyjnego określania współrzędnych. Członkowie zespołu specjalizują się w podstawach teoretycznych oraz rozwiązaniach układowych i programowych przetwarzania sygnałów w systemach radiolokacyjnych, optycznych i akustycznych, pracujących w czasie rzeczywistym. Ponieważ zasadniczym obszarem badań zespołu są problemy określania współrzędnych celów i rakiet, dotychczasowe doświadczenia naukowe i konstrukcyjne będą mogły być wykorzystane w ramach aktualnego projektu.

Efektem jego realizacji będą rozwiązania sprzętowe i programowe w postaci prototypu układu naprowadzania, niezależnego od systemów nawigacji satelitarnej, dostosowanego do pracy w każdych warunkach pogodowych. Układ przeznaczony będzie do zastosowania w platformach bezpilotowych o dużych zasięgach, lecących poniżej horyzontu radiowego, w szczególności do rakiet manewrujących (poddźwiękowych) i amunicji precyzyjnej. W projekcie uwzględniono możliwości rozpoznawcze i zasoby informacyjne Sił Zbrojnych RP. Potencjalne wdrożenie wyników projektu w MON dostarczy na wyposażenie Sił Zbrojnych RP system nawigacji o dużym potencjale bojowym i wysokiej skuteczności, którego budowa i działanie pozostawałyby pod kontrolą narodowych podmiotów. Stworzy to podstawy do zwiększenia możliwości uderzeniowych rodzajów wojsk, przede wszystkim lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii.