Organizatorem Międzynarodowej Szkoły Komputerowego Wspomagania Projektowania, Wytwarzania i Eksploatacji (MSKWPWiE) jest Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Uczestnikami Szkoły są przedstawiciele nauki, przemysłu oraz firm wdrażających systemy komputerowego wspomagania oraz zaproszeni goście.

Szkoła odbywa się raz w roku. Ma charakter ogólny i jest skierowana do użytkowników we wszystkich branżach, w których zastosowano komputerowe wspomaganie prac. Celem Szkoły jest stworzenie szerokiego forum wymiany informacji i doświadczeń w zakresie komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i eksploatacji. Sprzyja integracji środowisk naukowych ze środowiskami praktyków zajmujących się konstruowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i zapewnieniem jakości a także zarządzaniem wszystkimi dziedzinami działalności człowieka.

Program Szkoły adresowany jest przede wszystkim do: 

  • użytkowników systemów komputerowych w biurach, zakładach i przedsiębiorstwach przemysłowych;
  • twórców metod i procedur komputerowego wspomagania;
  • producentów sprzętu i autorów oprogramowania;

Stosowane przez inżynierów narzędzia komputerowe służą bezpośrednio ułatwianiu i ulepszaniu wykonywanych prac. W ostatnich latach systemy komputerowego wspomagania prac inżynierskich przechodzą dynamiczny rozwój, są udoskonalane, zwiększają się ich możliwości i zakresy działania, poszerzają się zdolności adaptacyjne. Nowe technologie związane z przetwarzaniem ogromnej ilości informacji we współczesnym życiu nabierają coraz większego znaczenia. Przedsiębiorstwa chcąc być konkurencyjnymi, muszą ciągle minimalizować koszty produkcji przy jednoczesnej maksymalizacji jakości wytwarzanych produktów. Nikt nie ma wątpliwości, że jedyną drogą zdobycia konkurencyjności i atrakcyjności na współczesnym rynku pracy jest permanentne kształcenie przez całe życie. Jest to działanie długofalowe, wymagające ciągłej aktualizacji, dające w zamian wymierne korzyści ekonomiczne. Organizowana przez Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT Szkoła jest jednym z ogniw kształcenia ustawicznego.