W Zakładzie funkcjonuje Laboratorium Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (kierownik: kpt. mgr inż. Piotr TUREK), w skład którego wchodzą dwie pracownie:

  • Pracownia Radioelektronicznych Systemów Sterowania (kierownik: dr inż. Stanisław GRZYWIŃSKI)
  • Pracownia Komputerowego Wspomagania Projektowania (kierownik: mjr dr inż. Jacek WARCHULSKI)

Pracownia Radioelektronicznych Systemów Sterowania


Umożliwia prowadzenie badań w obszarze teorii naprowadzania rakiet przeciwlotniczych, radiolokacyjnych i telewizyjnych układów określania współrzędnych celów i rakiet, cyfrowej filtracji sygnałów, systemów przetwarzania i sterowania w czasie rzeczywistym, projektowania urządzeń mikrofalowych i procesorów sygnałowych. Pracownia dysponuje bazą badawczo-dydaktyczną wyposażoną w specjalistyczny sprzęt pomiarowy, w szczególności interfejsy i wielokanałowe analizatory sygnałów, rejestratory akustyczne wraz ze specjalizowanym oprogramowaniem, generatory sygnałów mikrofalowych, analizatory widma sygnałów i generatory wektorowe. Wyposażenie pracowni stanowią także specjalizowane stanowiska badawcze, wykorzystywane do projektowania, uruchamiania i badań układów trenażerów, symulatorów, procesorów sygnałowych oraz systemów radiosterowania. Zakres prowadzonych prac naukowo-badawczych obejmuje badania układów cyfrowych i procesorów sygnałowych, badania parametrów i charakterystyk sygnałów akustycznych i wibroakustycznych, analizę sygnałów m.cz., p.cz. i w.cz. w radiolokacyjnych torach sygnałowych oraz badania złożonych systemów mechatronicznych. Baza laboratoryjna pracowni jest wykorzystywana w procesie modernizacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, a opracowane rozwiązania sprzętowe i programowe są wdrażane w wojskach rakietowych OPL.


Pracownia Komputerowego Wspomagania Projektowania


Wyposażona jest w wysokowydajne jednostki komputerowe i nowoczesne oprogramowanie do projektowania komputerowego (CAD), w tym zaawansowane narzędzia z zakresu projektowania parametrycznego, bezpośredniego oraz programowania systemów CAx. Świadczy usługi badawczo-dydaktyczne z zakresu komputerowego wspomagania projektowania oraz wystawia międzynarodowe certyfikaty umiejętności honorowane na całym świecie. Umożliwia udział w szkoleniach mających na celu przyspieszenie rozwoju zawodowego pracowników oraz studentów uczelni. Poprzez udział w programie certyfikacji projektanci i inżynierowie mogą poświadczyć swoje umiejętności i zwiększyć wydajność w pracy ze specjalistycznym oprogramowaniem.