Instytut Techniki Rakietowej i Mechatroniki (do 30 września 2020 roku: Katedra Mechatroniki) jest jednostką organizacyjną Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (dawniej: Wydział Mechatroniki i Lotnictwa) Wojskowej Akademii Technicznej. Utworzony został 1 października 2020 roku w ramach restrukturyzacji Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT i jest kontynuatorem Katedry Sprzętu Specjalnego, która powstała w 1959 r.

Obserwacja rakietowych strzelań bojowych

W dniach 22-23 maja 2019 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CP SP) w Ustce odbyły się rakietowe strzelania bojowe 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z zestawów rakietowych 2K12 KUB. W obserwacji strzelań wzięło udział 18 podchorążych z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich Katedry Mechatroniki: płk. rez. dr. inż. Bogusława MUSIAŁA oraz kpt. dr. inż. Witolda BUŻANTOWICZA.

W ramach pobytu na poligonie podchorążowie zapoznali się m.in. z:

  • warunkami bezpieczeństwa podczas rakietowych strzelań bojowych (RSB);
  • organizacją oraz funkcjonowaniem potoku technologicznego podczas elaboracji (przygotowania) rakiet bojowych 3M9ME (3M9M3);
  • przegrupowaniem baterii technicznej oraz baterii startowej w rejon załadunku rakiet na samobieżne wyrzutnie (SW);
  • zasadami funkcjonowania stanowiska dowodzenia (SD),w tym współpracą ze środkami radiolokacyjnymi (NUR-21M) oraz Kabiną Dowodzenia Bojowego (KDB);
  • praktycznym orientowaniem topograficznym oraz taktycznym;
  • stanowiskami funkcyjnymi Kabiny Dowodzenia i Naprowadzania (KDN) zestawu S-125 Newa SC oraz trybami pracy stacji naprowadzania rakiet (SNR).

Czytaj więcej...

Nowa generacja polskich systemów przeciwpancernych

Pracownik KMT WML prof. B. Zygmunt udzielił portalowi Defence24 krótkiej informacji dotyczącej najnowszych osiągnięć polskiego przemysłu obronnego w zakresie środków obrony przeciwpancernej. Wystąpienie miało miejsce w trakcie XXVI MSPO w Kielcach.

 

Nowa generacja polskich systemów przeciwpancernych [Defence24.pl TV] - Defence24

www.defence24.pl

Uważamy, że powinniśmy mieć kolejną generację kierowanych pocisków przeciwpancernych. (...) Efektywna obrona przeciwpancerna spełnia swoją rolę wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zaskoczyć agresora różnorodnością stosowanych środków obrony – powiedział w rozmowie z Defence24 TV prof. Bogdan Zygmunt, reprezentujący Wojskową Akademię Techniczną i&nbsp;Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem Mesko. Grupa Mesko proponuje w ramach systemu obrony przeciwpancerny pocisk kierowany na odbitą wiązkę lasera, zwany „polskim, lekkim Hellfire” oraz amunicję artyleryjską z podobnym układem naprowadzania. Jesteśmy na końcowych próbach pocisków artyleryjskich naprowadzanych na wiązkę laserową o zasięgu co najmniej 20 km. Drugi typ, z tym samym systemem naprowadzania, lekkiego przeciwpancernego pocisku kierowanego. Ten lekki przeciwpancerny pocisk kierowany, o zasięgu mniej więcej 2-3 km, można bez większej przesady nazwać takim <<polskim, lekkim Hellfire>> prof. Bogdan Zygmunt,......

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>

MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance?

W dn. 7 września 2018 r. w ramach XXVI MSPO w Kielcach redakcja Defence24 zorganizowała debatę na temat „Wzmocnienie obrony przeciwpancernej w państwach wschodniej flanki NATO”. W trakcie debaty prelegenci skupili się na poszukiwaniu sposobów wzmocnienia obrony przeciwpancernej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w ramach współpracy międzynarodowej. Jednym z uczestników debaty był prof. B. Zygmunt z Katedry Mechatroniki WML.

MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance? [Debata Defence24.pl] - Defence24

www.defence24.pl

Wzmocnienie obrony przeciwpancernej państw Europy Środkowo-Wschodniej powinno się odbywać w oparciu o różne platformy i jest szansą dla regionalnej oraz europejskiej współpracy przemysłowej – wynika z dyskusji w trakcie debaty zorganizowanej przez Defence24.pl na MSPO 2018.

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>

Zakończenie kursu przeszkolenia kadr rezerwy

W dniu 22.12.2017 r. zakończył się kurs przeszkolenia kadr rezerwy - oficerski, prowadzony w Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej.
Celem kursu było przygotowanie żołnierzy rezerwy do pełnienia obowiązków na stanowiskach oficerskich korpusu osobowego przeciwlotniczego w grupie osobowej artylerii przeciwlotniczej.
Program kształcenia obejmował 351 godzin zajęć programowych i zawierał 181 godzin modułu ogólnego i 170 godzin modułu specjalistycznego - w tym 70 godzin realizowanych w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie.
Kurs zakończył się egzaminem na oficera, który przeprowadziła powołana rozkazem Rektora-Komendanta WAT Uczelniana Komisja Egzaminacyjna.

Czytaj więcej...

Gromy i Pioruny przeciwko Kalibrom

12 lipca br. na specjalistycznym portalu zajmującym się tematyką obronności zamieszczono obszerny artykuł autorstwa kmdr rez. Maksymiliana Dury omawiający rozwijaną w świecie koncepcję zwalczania samosterujących pocisków (cruise) wykorzystując polskie pociski przeciwlotnicze b. krótkiego zasięgu Grom/Piorun. Autor analizuje w artykule również teoretyczne prace wykonane w Katedrze Mechatroniki WML, podpierające omawiana koncepcję. Pod artykułem pojawiło się kilkaset postów, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.

Zespół w składzie prof. B.Zygmunt, ppłk dr K. Motyl i dr K. Sienicki udostępnił p. kmdr M. Durze do napisania artykułu wyniki symulacji komputerowych potwierdzających możliwość zwalczania pocisków typu cruise przez PPZR Grom/Piorun.

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>