Pracownia Systemów Sterowania

Pracowania Systemów Sterowania wyposażona jest w unikatowe na skalę kraju stanowiska laboratoryjne przeznaczone do projektowania i badania klasycznych oraz zaawansowanych metod sterowania. Umożliwiają one badanie dynamiki obiektów oraz realizację opracowanych algorytmów sterowania na rzeczywistych platformach spełniających wymagania systemów czasu rzeczywistego z wykorzystaniem oprogramowania LabVIEW.

pss1
Pracowania Systemów Sterowania

W Pracowni odbywają się zajęcia z przedmiotów Systemy Sterowania Statków Powietrznych I, Systemy Sterowania Statków Powietrznych II, Cyfrowe Systemy Sterowania oraz Metody adaptacyjne. Realizowane są również prace dyplomowe studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Eksperymenty przeprowadzane na stanowiskach laboratoryjnych stanowią wprowadzenie do zaawansowanych zagadnień z dziedziny mechatroniki i robotyki.

pss2 pss3
Wahadło odwrócone, podwójne wahadło odwrócone

Stanowiska umieszczone w Pracowni obejmują również platformy odwzorowujące działanie rzeczywistych lotniczych obiektów technicznych takich jak śmigłowiec oraz giroskop.

pss4 pss5
2DOF Helicopter, 3DOF Helicopter

pss6
Platforma giroskopowa

Stanowiska laboratoryjne znajdujące się w Pracowni zostały dostarczone przez firmę National Instruments oraz kanadyjską firmę Quanser w ramach projektu współfinasowanego przez Unią Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.