Kieleckie wyróżnienia dla karabinu wyborowego MSBS-GROT 7,62N i pływającego bojowego wozu piechoty „Borsuk”

W ostatnim dniu XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, komisja konkursowa przyznała prestiżowe nagrody Defendery i wyróżnienia specjalne dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego. Spośród 84 zgłoszonych produktów Defenderami nagrodzono 10. Specjalne wyróżnienia Ministra Obrony Narodowej i Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej przypadły produktom opracowanym we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej wyróżnił Fabrykę Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o. i Wojskową Akademię Techniczną za „7,62x51mm samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS-GROT 7,62N”. Nagrodę z rąk zastępcy dowódcy WOT gen. bryg. Artura Dębczaka odebrali prorektor WAT ds. rozwoju dr hab. inż. Lucjan Śnieżek i prezes zarządu Fabryki Broni mgr inż. Adam Suliga.

Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej za nowy pływający bojowy wóz piechoty „Borsuk” otrzymało konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider) ze Stalowej Woli, Wojskowa Akademia Techniczna, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. z Gliwic, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, Politechnika Warszawska i Akademia Sztuki Wojennej.

MSBS-GROT 7,62N to całkowicie polska, oryginalna konstrukcja, będąca efektem współpracy Fabryki Broni i Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT. „Mimo, że jego nazwa nawiązuje do 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) MSBS-GROT, wprowadzonego do uzbrojenia naszych wojsk pod koniec 2017 r., to jest to nowy jakościowo produkt, w którym z jednej strony wykorzystano najlepsze cechy MSBS‑a, tj. bezpieczeństwo i niezawodność działania, modułowość, ergonomię i estetykę techniczną, a z drugiej zastosowano oryginalne rozwiązania, charakterystyczne dla współczesnej broni wyborowej typu karabin samopowtarzalny” – opisuje zalety karabinu dr hab. inż. Ryszard Woźniak, dyrektor Instytutu Techniki Uzbrojenia. MSBS-GROT 7,62N występuje w dwóch wersjach: z lufą długości 508 mm (20”) oraz 406 mm (16”). Pierwsza przeznaczona jest dla pododdziałów zmechanizowanych, natomiast druga dla pododdziałów desantowych. Karabin został opracowany z myślą o zastąpieniu w Siłach Zbrojnych RP wyeksploatowanych już rosyjskich karabinów wyborowych SWD. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że karabin wyborowy MSBS-GROT 7,62N doskonale wpisuje się w potrzeby WOT, a nasycenie pododdziałów taktycznych tym kalibrem i taką precyzją działania radykalnie zwiększy skuteczność takich formacji jak lekka piechota. „Naszym celem jest zapewnienie naszym pododdziałom wielowymiarowej przewagi taktycznej. Ten karabin z pewnością przyczyni się do niej” ‒ uzasadniał przyznanie wyróżnienia dowódca WOT.

Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty (NP BWP) „Borsuk” ma charakteryzować się zdolnością pływania przy pokonywaniu szerokich przeszkód wodnych oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. „Borsuk” przeznaczony będzie do ochrony załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Podstawowe uzbrojenie, czyli Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30) zapewnić ma zwalczanie, niszczenie lub obezwładnianie celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury oraz wsparcie ogniowe pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. „Borsuk” w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużone Bojowe Wozy Piechoty (BWP‑1), znajdujące się na wyposażeniu brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. Na targach MSPO 2019 w Kielcach zaprezentowano prototyp tego wozu przyszłości. Zespół Wydziału Mechanicznego WAT odpowiadał w projekcie za badania modelowe pływalności pojazdu, analizę obciążeń dynamicznych działających na załogę i wyposażenie wewnętrzne, opracowanie modelu ochrony przeciwminowej i badania eksperymentalne, a także za opracowanie modelu dyskretnego pojazdu do symulacji i analizy działania „Borsuka”.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT