Drugie miejsce dla studentów WAT w amerykańskim konkursie „Engine Design Competition”

W finale konkursu „Engine Design Competition”, którego tematem był projekt silnika dla bezzałogowego poszukiwawczo-ratowniczego samolotu z napędem hybrydowym („Candidate Engines for a Hybrid Electric Medium Altitude Long Endurance Search and Rescue UAV”) drugie miejsce przypadło zespołowi studentów z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Techniczne. Konkurs został zorganizowany przez The American Institute of Aeronautics and Astronauticsa i trwał od września ubiegłego roku, a jego runda finałowa odbyła się w dniach 19 – 22 sierpnia w Indianapolis podczas konferencji „AIAA Propulsion and Energy Forum” – największego na świecie spotkania przedstawicieli nauki poświęconego napędom lotniczym i kosmicznym.

Wydział Mechatroniki i Lotnictwa reprezentowali: Karol Kozdrowicz, Damian Maciorowski, Karolina Pazura i Maciej Spychała, a opiekę naukową nad naszymi studentami sprawował dr hab. inż. Ryszard Chachurski. Dodajmy, że jest to już drugi taki sukces studentów WAT. W ubiegłorocznym konkursie AIAA w tym samym składzie wywalczyli trzecie miejsce za projekt silnika do naddźwiękowego samolotu pasażerskiego.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli irańscy studenci z Sharif Technology University z Teheranu, a trzecie miejsce zajęli wielokrotni zwycięzcy – studenci z The University of Kansas (USA).

red. Ewa Jankiewicz
fot. Steve Lynch