XXIV Seminarium kół naukowych studentów WML

Dnia 08.06.2018 r., w auli nr 19 budynku nr 36 odbyło się XXIV Seminarium Kół Naukowych Studentów (KNS) Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa (WML). Uczestniczyli w nim studenci działający w czterech zarejestrowanych na wydziale kołach studenckich, tj. KNS Lotnictwa i Kosmonautyki (opiekun: kpt. dr inż. Konrad Wojtowicz), KNS Projektowania, Wytwarzania i Rekonstrukcji (opiekun: mjr dr inż. Robert Paszkowski), KNS Systemów Mechatronicznych (opiekun: dr inż. Jarosław Panasiuk) oraz KNS Techniki Uzbrojenia (opiekun: mjr dr inż. Łukasz Szmit).

Na seminarium zaprezentowanych zostało 26 prac, których autorami było 35 studentów studiów inżynierskich oraz magisterskich. Prace oraz wystąpienia studentów oceniała komisja konkursowa w składzie: Prodziekan ds. studenckich dr inż. Zdzisław Rochala - Przewodniczący Komisji, mjr dr inż. Maciej Henzel, dr inż. Małgorzata Pac oraz mjr dr inż. Dariusz Rodzik. Gościnnie w komisji uczestniczył również Pan Tomasz Szczypiński z Urzędu Dozoru Technicznego. Swoją osobą na seminarium zaszczycił nas również Pan Mariusz Piskała z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-ŚWIDNIK" S.A.

Tegoroczne seminarium KNS WML w zgodnej ocenie prelegentów, komisji konkursowej oraz uczestniczących w seminarium studentów, pracowników Wydziału oraz gości zewnętrznych, charakteryzowało się niezwykle wysokim, a przede wszystkim wyrównanym poziomem prezentowanych prac. Wystąpienia studentów tradycyjnie zostały podzielone na dwie kategorie: I. kategoria obejmowała uczestników z I-III roku studiów I°, natomiast w kategorii II. znaleźli się studenci pozostałych lat studiów. Po wystąpieniach wszystkich prelegentów oraz burzliwych naradach, komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

KATEGORIA I:

I miejsce Dawidowi Adamskiemu z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „Zastosowanie czujników MEMS w układzie orientacji przestrzennej” (opiekun naukowy: mjr dr inż. Maciej Henzel);
II miejsce Karolowi Kozdrowiczowi, Damianowi Maciorowskiemu, Karolinie Pazurze, Maciejowi Spychale z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „KO-22/23 - silnik do naddźwiękowego samolotu nowej generacji” (opiekun naukowy: dr hab. inż. Ryszard Chachurski, prof. WAT);
III miejsce Sławomirowi Patrosiowi z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „Model funkcjonalny skrzydła samolotu BOEING 737 NG” (opiekun naukowy: dr inż. Krzysztof Kaźmierczak);
wyróżnienie Aleksandrowi Zadrodze, Piotrowi Świerczewskiemu z KNS Projektowania, Wytwarzania i Rekonstrukcji za pracę pt. „Projekt wstępny robotycznej dłoni sterowanej za pomocą rękawicy sensorycznej z wykorzystaniem czujników reagujących na zginanie” (opiekun naukowy: mjr dr inż. Paweł Płatek);
wyróżnienie
Ewelinie Piłce z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „Projekt modułu typu slam z wykorzystaniem systemu wizyjnego” (opiekun naukowy: mgr inż. Bartosz Brzozowski);

KATEGORIA II:

I miejsce inż. Michałowi Waliszkiewiczowi z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „Projekt bezzałogowej platformy latającej typu quadcopter” (opiekun naukowy: dr inż. Zdzisław Rochala);
II miejsce inż. Hubertowi Jackowiczowi, inż. Natalii Szymanek z KNS Lotnictwa
i Kosmonautyki za pracę pt. „Projekt systemu monitowania stanu roślin z wykorzystaniem robota mobilnego” (opiekun naukowy: dr inż. Zdzisław Rochala);
III miejsce inż. Katarzynie Zalejskiej z KNS Lotnictwa i Kosmonautyki za pracę pt. „System informatyczny do wspomagania procesu szkolenia specjalistycznego” (opiekun naukowy: mjr dr inż. Konrad Wojtowicz);
wyróżnienie inż. Mateuszowi Kaliszowi z KNS Projektowania, Wytwarzania i Rekonstrukcji za pracę pt. „Analiza numeryczna procesu deformacji regularnych struktur komórkowych typu 2D” (opiekun naukowy: mjr dr inż. Paweł Płatek);
wyróżnienie
inż. Damianowi Szupieńko z KNS Techniki Uzbrojenia za pracę pt. „Projekt koncepcyjny karabinu przeciwsprzętowego kalibru 12,7 mm” (opiekun naukowy: płk dr inż. Mirosław Zahor);

Na tegorocznym Seminarium KNS przyznano również nagrodę Dyrektora Instytutu Techniki Uzbrojenia za najlepszą pracę w dziedzinie techniki uzbrojenia. Laureatem nagrody został inż. Damian Szupieńko za pracę nt. „Projekt koncepcyjny karabinu przeciwsprzętowego kalibru 12,7 mm”, którego opiekunem naukowym był płk dr inż. Mirosław Zahor.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i liczymy na równie wysoki poziom wystąpień
na przyszłorocznym XXV Seminarium KNS WML.

dr inż. Marta CZYŻEWSKA
opiekun KNS WML