Budynek 36 otwarty

2015 Otwarcie Budynku 36 W  dniu 17.06.2015 r., JM Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, Zastępca Dyrektora OPI Izabela Rycińska i Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Radosław Trębiński dokonali oficjalnego otwarcia budynku 36.

Z całą pewnością bogate wyposażenie laboratoriów (m.in.: 15 robotów przemysłowych zintegrowanych w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych czy też symulatory statków powietrznych, np. Airbusa A320) zapewni nową jakość kształcenia z zakresu robotyki i automatyki oraz technik lotniczych (na najwyższym światowym poziomie). W obecnej rzeczywistości poziom ten bez wątpliwości zależy w dużej mierze zarówno od profesjonalizmu
i wiedzy wykładowców jak i jakości sprzętu oraz oprogramowania dostępnego dla studentów na zajęciach praktycznych. Dzięki nowoczesnym laboratoriom wzrośnie atrakcyjność kierunków studiów, a absolwenci będą lepiej przygotowani do pracy na pierwszych stanowiskach.

Uruchomienie budynku było możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach zrealizowanego Projektu m.in.: uruchomiono nową aulę wykładową (na 288 osób), Laboratorium Robotyki Zespołu Mechatroniki, wyremontowano budynek na potrzeby Zakładu Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego oraz rozbudowano Laboratorium Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego.

W skład Laboratorium robotyki wchodzą 4 pracownie:

• Pracownia Zrobotyzowanych Technologii Wytwarzania,
  • Pracownia Procesów Transportu i Montażu,
  • Pracownia Elektropneumatyki, Elektrohydrauliki i Napędów Elektrycznych,
  • Pracownia Inteligentnych Budynków.

Laboratorium Robotyki  Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa wzbogacają dwa roboty mobilne. Jeden jest wyposażony w zaawansowany sześcioosiowy manipulator oraz wymienny zestaw kół (tradycyjne i omnidirectional) oraz kołowo-gąsienicowy z manipulatorem pięcioosiowym. Obydwa roboty sterowane są z wykorzystaniem otwartej platformy Robot Operating System posadowionej na systemie LINUX. Roboty wyposażono m.in.: w systemy typu KINECT, IMU, GPS, skanery laserowe i kamery, które umożliwiają autonomiczne wykonywanie zadań.

Oddanie budynku 36 do użytkowania wpłynęło również na poprawę warunków socjalnych, zarówno pracowników poszczególnych zakładów, jak i studentów, którzy mogą korzystać z nowo wyremontowanych pomieszczeń, wyposażonych w nowe meble oraz nowy sprzęt laboratoryjny. Tą zmianę szczególnie można dostrzec w odniesieniu do pomieszczeń zajmowanych przez Zakład Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego (ZAiUL).

Realizacja Projektu przebudowy budynku 36 na cele dydaktyczne, w przypadku ZAiUL pozwoliła na modernizację siedmiu pracowni laboratoryjnych, tj.:

• Pracowni Systemów Zobrazowania i Symulatorów,
  • Pracownia Systemów Komputerowych i Awionicznych,
  • Pracowni Lotniczych Systemów Sterowania,
  • Pracowni Systemów Pomiarowych i Automatyki,
  • Pracowni Systemów Nawigacyjnych,
  • Pracowni Systemów Elektroenergetycznych,
  • Pracowni Systemów Celowniczych i Układów Wykonawczych.

Czytaj całość plik PDF

Wojciech Kaczmarek